Громадські активісти готуються відстоювати в судах право кожного громадянина України на компенсації в розмірі 54 200 дол. США за втрати через незаконно проведену приватизацію та навмисне розкручену інфляцію. Про це повідомила під час прес-конференції «Як при приватизації позбавили українців майнових прав, шлях їх повернення!» керівник громадської правозахисної організації «Народна солідарність» Ольга Яремків.За словами правозахисника, з 1992 року в Україні були створені усі закони про роздержавлення і передачу кожному громадянину його частки власності. Ця сума становила 54 тис. дол. США або 30 тис. рублів, і вона була гарантована для виплати кожному громадянину шістьма законами нашої держави. Відповідно, Національному банку України було доручено здійснити емісію майнових сертифікатів номінальною вартістю 30 тис. карбованців і зарахувати їх на спеціально відкриті рахунки в Ощадбанку. В свою чергу, Ощадбанк був зобов’язаний відкрити кожному українцеві іменний приватизаційний сертифікат вартістю 30 тис. карбованців або 54 200 доларів США. Згадані норми містяться у Постанові КМУ №655 від 25.11.92 р. та Постанові Верховної Ради України № 2174-ХІІ від 6.03.92 р.
«Натомість, усі ці закони тодішня влада та олігархи грубо порушили і не виконали відповідних зобов’язань. Унаслідок цього, кожен наш громадянин втратив все майно, а натомість отримав ваучери, які були еквівалентні 10 гривням. Нескладні розрахунки доводять, що вартість майна, яке підлягала приватизації, зменшилась з 2746 млрд дол. до 525 млн. гривень», – переконана О. Яремків.
Громадська активістка відзначила, що окрім того, що держава не враховує свої зобов’язання перед своїми громадянами за всі роки незалежності, влада спромоглася ще й зробити величезний зовнішній борг держави. Усі ці гроші внаслідок маніпуляцій владоможців осіли на закордонних рахунках олігархів і тепер працюють не на українську економіку.
«Якби ми всі зараз подали позов до влади про те, щоби нам повернули наше вкрадене, і якби наші позичальники – іноземні країни, одночасно забрали свої кошти, то наша держава стане повним банкрутом», – сказала вона.
Громадська рада захисту майнових прав громадян України подала позов до Вищого адміністративного суду України (ВАСУ) з вимогою від Президента України, КМУ, ВРУ та Ощадбанку з вимогами визнати неправомірними дії влади щодо доведення власного народу до зубожіння; зобов’язати теперішню владу в державі дати звіт про використання коштів, що надійшли внаслідок приватизації та зобов’язати державні органи влади повернути борги перед власним народом.
Оскільки громадські активісти розуміють, що одночасна виплата таких великих сум для України є непосильною, вони сподіваються, що результатом їхнього позову стануть відповідні позови української влади до олігархів з вимогою повернути незаконно приватизоване майно.
Голова ВГО «Товариство відродження Української Нації» Микола Фіцуляк повідомив, що в разі, якщо ВАСУ не задовольнить позов, активісти організації скерують відповідні позови в Європейський суд з захисту прав людини. А в Україні зініціюють створення народного трибуналу, який проведе публічне розслідування злочинів влади.