Колишні світові лідери закликали світ покласти край кримінальному переслідуванню наркоманів, які "не шкодять іншим". США назвали їхні висновки помилковими. Світову боротьбу з наркотиками "програно", йдеться у доповіді групи політиків і колишніх світових лідерів. Доповідь Глобальної комісії з політики щодо наркотиків закликає легалізувати деякі види наркотиків і покласти край кримінальному переслідуванню та маргіналізації наркоманів. Серед 19 членів комісії - колишній генеральний секретар ООН Кофі Аннан, колишні лідери Мексики, Колумбії і Бразилії, а також британський підприємець Річард Бренсон. До комісії також увійшли видатні латиноамериканські письменники Карлос Фуентес і Маріо Варгас Льоса, колишній представник ЄС з питань зовнішньої політики і безпеки Хав'єр Солана і колишній держсекретар США Джордж Шульц.Переслідування наркоманів неефективне?
Їхня доповідь доводить, що війна з наркотиками призвела до поширення організованої злочинності, коштувала платникам податків мільйони доларів і спричинила тисячі смертей. За оцінками ООН, вживання речовин, які містять опій, по всьому світі зросло на 35% з 1998 до 2008 року, кокаїну - на 27%, марихуани - на 8,5%.
Автори доповіді критикують уряди тих країн, які заявляють про успішність боротьби з обігом наркотиків: "Політичні лідери й громадські діячі повинні знайти у собі мужність, аби визнати публічно те, що багато з них визнають у приватних розмовах: переважна більшість доказів демострує, що репресивна стратегія не вирішить проблему наркотиків, що війна з наркотиками не виграна і не може бути виграною".
Замість того, щоб карати тих, хто вживає наркотики і, як йдеться у доповіді, "не завдає шкоди іншим", комісія наполягає на тому, аби уряди поклали край криміналізації вживання наркотиків, впровадили експериментальні правові моделі, які б підірвали організовані злочинні групи, і запропонували наркоманам лікування.
Комісія особливо розкритикувала США, заявивши, що американска влада повинна відмовитися від криміналізації цієї сфери і прийняти стратегію, засновану на повазі до прав людини та вкорінену в сферу охорони здоров'я. "Ми сподіваємося, що ця держава (США) принаймні почне думати про альтернативи, - сказав колишній президент Колумбії Сезар Гавірія. - Ми не бачимо, щоб США йшли шляхом, сумісним з довгостроковими інтересами наших країн".
Тим часом, Білий дім відхилив рекомендації комісії. "Наркотична залежність - це хвороба, якій можна успішно запобігти і лікувати", - сказав речник відділу, що розробляє національну політику США щодо наркотиків. "Зробити наркотики доступнішими, як пропонує ця доповідь, означає ускладнити збереження здоров'я і безпеки наших громад" - додав він.