Галичина.Інфо

У «Шевченківський гай» у Львові везуть польський костел без згоди музейників

У «Шевченківський гай» у Львові везуть польський костел без згоди музейників У Музей народної архітектури та побуту у Львові («Шевченківський гай») везуть костел з с. Язлівчик Бродівського району. Однак найцікавіше, що музейників про це ніхто не попереджав і згоди на це вони не давали.

Директор музею Іван Косачевич не поінформований, хто, коли і звідки перевозить до них цей костел. Він пояснив, що цим займається хтось з боку польського уряду. Перемовини тривають десь впродовж двох років, та самим музейникам ніхто нічого не пояснює. Іван Косачевич, власне, чув лише, що до Львова збираються перевезти костел зі с. Язлівчик, та офіційно про це ніхто до відома його не ставив.
На запитання, чи концепція музею передбачає встановлення костелів, Іван Косачевич відповів, що має свою позицію з цього приводу, але загалом питанням доцільності чи недоцільності перевезення у «Шевченківський гай» будь-яких об’єктів займається вчено-методична рада музею. Водночас Іван Косачевич пояснив, що він як керівник музею не проти поповнення експозиції об’єктами, які йому притаманні. Але тоді, коли це все погоджено спільно, а не в односторонньому порядку, зокрема з вчено-методичною науковою радою, коли це в правовому полі і коли це відповідає правилам музею.

Водночас заступник керівника музею з наукової роботи Михайло Лабойко підтвердив, що це питання справді цікаве і не до кінця вивчене. «Це не нове питання і не перша спроба перевезти костел до музею. Ще у 2003 році, коли музей був в обласному підпорядкуванні, до нас надійшло звернення з проханням вивчити питання перевезення до музею колишніх костелів з с. Розлуч Турківського району та Язлівчик Бродівського району. Тоді була створена спеціальна комісія і засідала вчена рада. Були детально вивчені обидва костели і можливість їх перевезення та прийнято рішення про те, що ці костели не можна перевозити до Музею. Тому що, як зацитовано: «Костел, як і житло та господарські будівлі національних меншин, які проживали на території Галичини, можуть бути відтворені лише на резервній території, відведеній під сектор «середньовічне містечко». На сьогодні забудова сектору неможлива, оскільки через його територію проходить високовольтна лінія». Загалом перевезення сільських костелів, синагог згідно з генеральним планом музею не передбачено.
Як пояснив Михайло Лабойко, у 2003 році було вирішено не перевозити ці костели, а реставрувати їх на місці. «Зараз знову виникло це питання. Та, на жаль, до нас ніхто не звертався від міського керівництва. Не надходило жодного офіційного листа, щоб ми розглянули і вивчили це питання. А торік восени ми почули коментарі різних чиновників про можливість перевезення костелу і були дуже здивовані. Чому до нашої методичної ради ніхто не звертається про вивчення цього питання? Без нас вирішили перевозити костел. Чому прийняли так рішення – не знаю. Хто його прийняв – теж не знаємо.
Почувши цю інформацію зі ЗМІ, ми провели засідання вченої ради і знову прийняли рішення, що не можна перевозити просто костел. Це суперечить генплану музею. Та нашою думкою ніхто не цікавився. Тому як далі розгортатимуться події, мені важко сказати», – каже Михайло Лабойко.
За його словами, позиція їх така: цей костел потрібно було реставрувати на місці, це було б вдвічі дешевше, це був би й історичний доказ, що в цьому селі проживала польська громада, поляки б їздили туди, це був би ще один туристичний маршрут. А перевозячи його до музею, тим самим порушується генеральний план забудови «Шевченківського гаю».

Головний архітектор «Шевченківського гаю» Ігор Цимбровський теж підтвердив, що ще у 2003 році вчено-методична рада вирішила, що костел зі с. Язлівчик не підходить під концепцію музею. «Тому що у нас народна архітектура, яка традиційна для нашого народу, а костели – вони, фактично, датуються початком ХХ ст. Костел зі с. Язлівчик – 30-х років ХХ століття, він новітній, модерністичного напряму, має автора і під концепцію Музею не підходить», – пояснив Ігор Цимбровський.

Роз’яснити інформацію, хто дав дозвіл на перевезення костелу, могли б в управлінні культури ЛМР. Бо, за інформацією музейників, польська сторона повідомила, що дозвіл на перевезення дав начальник управління культури ЛМР А. Вороновський. Та, нагадаємо, він звільнився приблизно два тижні тому. Як повідомили в управлінні культури, в.о. керівника управління досі ще не призначили, а начальник відділу культури і мистецтв Оксана Челепіс, який відповідає за це питання, зараз перебуває на лікарняному.

Тим часом, з 9 липня у с. Язлівчик Бродівського району розпочалися роботи із демонтажу дерев’яного костела XX ст. Роботи проводяться поляками з університету м. Гданськ. Всього до цих робіт із розбирання сакральної споруди залучено 11 осіб, – про це повідомив Язлівчицький сільський голова Михайло Фещук. За його словами, розібрані деталі храму, які знаходяться в доброму технічному стані, реставратори покривають спеціальним розчином, окремо складають дефектні. Проект із демонтажу дерев’яного костелу розрахований на два роки – цьогоріч будівлю мають розібрати, деталі законсервувати та закласти фундамент під костел у «Шевченківському гаї». У 2013 році костел із Язлівчика має бути перенесений та встановлений у Львові. Фінансує виконання цих робіт міністерство культури Республіки Польща.

У «Шевченківський гай» у Львові везуть польський костел без згоди музейників Римо-католицька філіальна каплиця у с. Язлівчик була зведена у 1936-1937 рр. коштами мешканців Бродів та за сприяння Курії будівництва каплиць і Народних будинків, згідно з проектом, виконаним будівельним відділом Тернопільського воєводства. Плани затверджені Тернопільським урядом воєводства 29.IV.1933 р. Згідно з матеріалами архіву у Варшаві, автором проекту був інженер Стефан Зассовський.
Філіальна каплиця належала до бродівської парафії, що на той час охоплювала майже два десятки сіл. Римо-католицька громада села Язлівчик налічувала понад 70 осіб. Після Другої світової війни костелик не використовувався за призначенням. У ньому було влаштовано колгоспний магазин, склад, пізніше – архів, що призвело до занепаду споруди.
У «Шевченківський гай» у Львові везуть польський костел без згоди музейників
У роки незалежності костел стояв пусткою. У 2002 році під час проведення сільськогосподарських робіт поблизу споруди трактор зачепив нижню частину дроту громовідводу і потягнув разом з ним шатрову вежу, зваливши її на землю. В подальші роки будівля костелу, під дірявим дахом і з проломами в стінах, продовжувала руйнуватися, і до 2009 року дійшла у вкрай поганому стані.
У «Шевченківський гай» у Львові везуть польський костел без згоди музейників
Римо-католицька каплиця в Язлівчику належить до групи дерев’яних костелів Львівщини першої пол. ХХ ст. Він є представником стилю модерн, втіленого у дерев’яній сакральній архітектурі і не має аналогів на теренах України. Унікальна об’ємно-просторова структура не повторюється в жодному українському дерев’яному костелі і навіть серед численних дерев’яних костелів Польщі аналогів язлівчицького костелика не виявлено.

Рекомендовано до перегляду:

» » » У «Шевченківський гай» у Львові везуть польський костел без згоди музейників
  • dle шаблоны бесплатно
  • ,
  • Игры для Андройд
  • Усі права застережено.
    Передруки без зворотнього посилання заборонено.
    galychyna.info © 2010-2015