Учені вирішують у Львові проблему ревіталізації Полтви
Гості Львова, а нерідко і його мешканці не знають, що центром міста проносить свої води річка Полтва, а через низку житлових масивів пролягають її притоки. Ще в ХІХ столітті щоб вберегти мешканців від повеней, а саму річку від сміття, що потрапляло до неї з численних будівельних майданчиків, русло заховали в колектор. З того часу повноводна артерія перетворилась у міський стік, який вбирає усі викиди і несе їх до Бугу та інших рік України і Польщі.
Тому й вирішувати цю екологічну проблему львів`янам вирішили допомогти науковці та експерти з міської водної політики з Польщі, Німеччини та Італії. Сьогодні у Львові розпочала роботу дводенна міжнародна конференція, покликана підвищити обізнаність населення та влади у потенційних вигодах від відкриття ріки (чи її частини) та наголосити на загрозі довкіллю у випадку, якщо річка буде залишатись у занедбаному стані.
Як розповів заступник керівника "Укрзахідпроектреставрації" Роман Могитич, до моменту закриття під землю Полтва використовувалась для різних цілей городян. Спочатку з оборонною метою річку спрямовували для наповнення навколовалових ровів, пізніше вона стала міським водогоном. Завдяки великій кількості дрібніших потоків Полтва слугувала млинарям. У XVII столітті їх налічувалося 18. Біля млинів господарі викопували ставки, необхідні для регуляції подачі води на млинове колесо.
Тепер ріка теж може прислужитися городянам, адже вона має усі шанси повернутися до життя без шкоди для нового архітектурного обличчя міста. Українські спеціалісти спільно з іноземними партнерами розробили відповідний проект Leopoltvis. Його представив директор "Музею ідей" співорганізатор конференції Олесь Дзиндра. Презентація проекту відбулась у Центрі міської історії Центрально-Східної Європи. А в Музеї ідей діє експозиція, що візуально відтворює концепцію проекту Leopoltvis.
Рекомендовано до перегляду: